Forum Oficjalne forum www.armia.toproste.pl Strona Główna
Poradnik - jak zabezpieczyć komputer przed hackiem

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Oficjalne forum www.armia.toproste.pl Strona Główna -> Poradniki i Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rolnix
Notoryczny miotacz postami



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 1045
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Zewsząd, Znienacka, Z komputra

PostWysłany: Śro 17:17, 26 Lip 2006    Temat postu: Poradnik - jak zabezpieczyć komputer przed hackiem

~ Poradnik - jak zabezpieczyć komputer przed hackiem ~

Cóż, jest to bardziej zbiór ogólnych rad i zasad, niż jakiś kurs zabezpieczenia kompa... chociaż także trochę pokombinujemy z naszym Windowsem, abyś mógł spać spokojnie ;)

I. Część pierwsza - bezpieczeństwo zależne od Ciebie

    - Zasada numer jeden, najważniejsza, najbardziej skuteczna, najbardziej podstawowa. Nie przyjmuj nigdy żadnego pliku od NIKOGO. Nie od nikogo nieznajomego - od NIKOGO W OGÓLE. Nawet jeśli znajomy wciska Ci jakiegoś uber bota, to go odbierz - i od razu wyślij do kasacji. A koledze powiedz, że jest fajny, lub coś w tym stylu.

    - Jeśli ktoś wysyła Ci ni z gruszki, ni z pietruszki podejrzaną stronę, bądź czujny - wchodź z bezpiecznej przeglądarki, np. Opery. Najlepiej nie wchodź w ogóle.

    - Bezpieczeństwo numerów i haseł... podstawowe rzeczy - nie zapisuj na dysku ani jednego, ani drugiego. Podczas kupna postaci miej świadomość, że sprzedawca może (nie musi) dalej mieć możliwość jej odzyskania. Nie dawaj nikomu postaci do expienia, trenowania, zobaczenia itemów.

    - Muszę o tym napomknąć... czytałem dużo książek o socjotechnice. Za dużo. Nawet ekstremalnie ostrożnego człowieka dobry socjotechnik może przekonać do wszystkiego w parę minut. Nie daj się manipulować - jeśli czujesz, że robisz/mówisz coś, czego tak naprawdę nie chcesz, zakończ rozmowę.


II. Część druga - bezpieczeństwo zależne od Twojego komputera

    - Mniemam, iż korzystasz z Windowsa XP. Musisz mieć Service Pack'a 2. Tylko ta kombinacja łatek pozwoli na pominięcie dziur w procedurach RPC, czyli wszelkich blasterów, sasserów, parite'ów itd.

    - Nie uruchamiaj Tibii, póki nie masz solidnego firewalla. Solidny = nie autorstwa Microsoftu. Załatw sobie Kerio Personal Firewalla 4.x/5.x, Zone Alarm'a, w najgorszym przypadku jakiegoś wbudowanego w pakiet defense'owy - Nortona lub coś w tym stylu.

    - Jeśli korzystasz z Windowsa Visty, zrezygnuj z grania w Tibię. Żarłem się trochę z tym systemem - jest zbyt dziurawy i niestabilny, żeby na nim gdziekolwiek się logować - ba, nawet na forum Podkarpackiego.

    - Na wszelki wypadek zainstaluj sobie jakiegoś lite'owego antywirusa. Co prawda ja nigdy nie korzystałem z żadnego, ale zawsze będziesz bezpieczniejszy. Proponuję BitDefender'a Pro. Jest i lekki, i w porządku.


III. Część trzecia, najważniejsza

    - To, czy zostaniesz ofiarą hakera zależy nie od niego - od Ciebie. To jest najważniejsze.


Dodatek nr. 1 - Linki

Service Pack 2
[link widoczny dla zalogowanych] (w przypadku, gdy nie mamy oryginalnego windowsa)
[link widoczny dla zalogowanych] (w przypadku, kiedy mamy oryginał i możemy korzystać z MS Update)

BitDefender

[link widoczny dla zalogowanych] (wersja free)
[link widoczny dla zalogowanych] (wersja professional, lecz trial)
[link widoczny dla zalogowanych] (professional trial w wersji 9)

Kerio Personal Firewall 4

[link widoczny dla zalogowanych]

ZoneAlarm - sam firewall

[link widoczny dla zalogowanych]

~

Jestem pewien, że stosując się do WSZYSTKICH opisanych powyżej zasad będziesz mógł spać całkowicie bez obaw, że rano obudzisz się goły. I sprawa ostatnia... jeśli już macie hacka - to nie wina Mortiisa, tylko wasza ;)

©2006, Rolnix


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Rolnix dnia Czw 13:05, 27 Lip 2006, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tharwyn
Pogromca stworów



Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Ze wsi

PostWysłany: Śro 18:12, 26 Lip 2006    Temat postu:

Ładny poradnik... Może dla tych którzy nie wiedzią co to jest [link widoczny dla zalogowanych] i nie umią poszukać daj linki do firewalli itd... Nazbieraj i zedytuj Smile
Ale ogólnie bardzo przydatny...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kalwigi
Pogromca stworów



Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 241
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Śro 18:20, 26 Lip 2006    Temat postu:

bardzo fajne i przydatne Smile
zalatwie sobie jakiegos antyvira, wrazie czego :]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Master Scorpion
Nowy



Dołączył: 23 Lip 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Śro 18:28, 26 Lip 2006    Temat postu:

Bardzo fajny poradnik Smile
Mam tate technika komputerowego i nawet on to pochwalil.
Takrze Wielkie GZ pomyslu odemnie i od mego ojca.

P.S Ile nad tym siedziales RolniX?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Hooligan Szczecin
Łowca postów



Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/7

PostWysłany: Śro 18:37, 26 Lip 2006    Temat postu:

Wiesz Rolnix zaczynam sie robic twoim Fanem Smile

Zarąbisty poradnik Smile

p.s Dalbys linki do programów ??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Elvan
Moderator



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 1960
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/7
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Śro 19:05, 26 Lip 2006    Temat postu:

Jaaacie. Rolnik (Smile) Suuper jestes. Ale poki co, hacka jeszcze nigdy nie mialem. Zaden Keylogger mi nie umknie Smile Ostatnio mialem keyloggera, ktory nazywal sie ... Nie zgadniecie ! KEYLOGGER. Rozwalilo mnie to xD

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Evix
Nabijacz postów



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Watashi no ie no naka ni

PostWysłany: Śro 20:02, 26 Lip 2006    Temat postu:

Pięknie, ale brakuje linków do programów, wtedy by było cudnie : )

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rolnix
Notoryczny miotacz postami



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 1045
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Zewsząd, Znienacka, Z komputra

PostWysłany: Czw 8:18, 27 Lip 2006    Temat postu:

Zajęło mi piętnaście minut xP. Okej, chcecie linków, będziecie je mieli. Tylko chwilkę poproszę.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Omen
Notoryczny miotacz postami



Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 1151
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Czw 10:50, 27 Lip 2006    Temat postu:

Troche dziwaczne ... ;P Co do 1.1. to mam rozumiec bym nikomu nie ufal, nawet najlepszym kolega?! ;P
Odnosnie 1.2. czyli wlazenie w linki... Problem jest jesli naprawde potrzebuje danego pliku, a sami nie mozemy znalesc... Wtedy mozna poprosic osobe, ktora ci pomaga o sciezke jak doszedl to tej strony... Czesto to sa jakies male przerobki w adresie stron tibi, wtedy karz mu podac kolejne kroki jak znalesc dana rzecz wychodzac od strony glownej np. tibia.org.pl . Tak samo jak chca was przylaczyc do gildi. Podaja linki gdzie masz sie zalogowac, link jest oczywiscie dlugi ale ma poczatek, moze sie wydaje znany i wtedy wchodzimy. Czesto moze on zawierac male zmiani np. [link widoczny dla zalogowanych] Wiec tak jak wspominalem wyzej, najlepiej samemu od strony wyjsciowej dojsc do potrzebnej strony.
1.3. Ja mam zapisane pasy na dysku, w notatniku (!!) i jak chce sie zalogowac kopiuje wpisane pasy wczesniej, gdy wiedzialem, ze komputer jest czysty i wklejam w tabelki. Wtedy nie wpisujemy swoich pasow i jest chyba wieksze bezpieczenstwo.
1.4. Nawet jesli bardzo chcesz Very Happy zrobic to co ci mowi, przemysl to czy to jest normalne, ze to co ci proponuja jest oplacalne dla obu stron np. gdy chca ci kupic pacc'a za twoje eq i 50k.. Dla ciebie to super okazja, wiec sie zgadzasz, a pozniej zostajesz bez kasy, a o pacc'u nawet nie masz co marzyc. Innym przykladem jest gdy probuja ci dac wieksza wladze w danym klanie/gildi. Moga sprobowac ci wcisnac kit, ze potrzebuja do tego twoich pass'ow.. Albo sam masz sie nimi zalogowac na stronie klanu, czy forum... Pod zadnym pozorem ich tam nie wpisujcie!
Wpisujcie pasy jedynie na stronie [link widoczny dla zalogowanych] nigdzie inndziej nie sa one potrzebne do logowania, no oczywiscie oprocz tibi...
Co do 2 czesci widac, ze jest pisania wedlug twoich doswiadczen i programy ktore wypisales posiadasz na dysku Very Happy Ale co do ZoneAlarm, to to cholerstwo strasznie mi laguje tibie, po zalogowaniu sie czesto ja wylaczam i niweluje lagi do zera!! I hacka nie mialem Wink
A z ta 3 punktem, to nie wiem jak to ma mi pomoc uchronic sie przed hack'iem Razz Chyba tylko ustrzega by nie miec pozniej jakies skarg do Mortiis'a.

Dziwi mnie bardzo brak punktu odnosnie sciagania plikow, ktore wykorzystujemy w tibi: botow, mapek lub innych rzeczy tibijskich typu filmiki, ss'y. Tu sprawa jest bardzo prosta - sciagamy takie pliki wylacznie z oficjalnych stron tibi! Nigdy nie sciagamy z jakis prywatnych stron, moga one miec cos dodatkowego z plikach, niz tylko te dzieki ktorym odtwarzamy film.


Ale poradnik ladny, gratulacje Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ormin
Zalozyciel



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 905
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Czw 11:36, 27 Lip 2006    Temat postu:

To nic trudnego ; ) podstawy zabezpieczeń Razz aczkolwiek niewielu o nich wie Very Happy gratz Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rolnix
Notoryczny miotacz postami



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 1045
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Zewsząd, Znienacka, Z komputra

PostWysłany: Czw 12:51, 27 Lip 2006    Temat postu:

@Omen...

Umiesz liczyć - licz na siebie. W części pierwszej chodzi o to, żeby mieć świadomość, że w przypadku, kiedy best friend nie wiadomo skąd wciska Ci jakiś kit, miej się na baczności... byle dzieciak z neostradą jest teraz w stanie podszyć się pod kogoś innego. Kiedy sam hakowałem, wystarczyło, że z przyciętej ósmopoziomowej postaci zagadałem do jego vipów, to niezależnie od levelu, po message'u "siema, ściągnąłem to i to, bardzo fajne, spróbuj też ty, masz link" nawet 60+ levele się nacinały.

Poza tym nie chodzi o wysłanie byle programu, tylko programu do Tibii - z czego 99% nie jest tym, na co wygląda.

Co do części trzeciej - to jest rada. I świadomość i zrozumienie, co ona oznacza, da Ci obraz tego, jakie proste jest hakowanie. To wykorzystywanie słabości nie tylko atakowanej maszyny, ale przede wszystkim słabości psychiki ofiary.

A z opisanych programów mam tylko Windowsa ;P. Nie korzystam ani z antywirusów, ani z firewalli - czuję się bezpieczny polegając na własnej wiedzy.

@Ormin

Cytat:
To nic trudnego ; ) podstawy zabezpieczeń


Skoro to nic trudnego i podstawy, to czemu mamy tyle hacków, nawet u nas?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pupu22
Nabijacz postów



Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 564
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 7/7
Skąd: szczecin :D:D:D

PostWysłany: Pią 2:05, 28 Lip 2006    Temat postu:

Fajny poradnik przyda sie bo przez hacki mozna duuzo starcic Hrm

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chalhawk
Pogromca stworów



Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 270
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/7
Skąd: Jaworzno

PostWysłany: Pią 12:30, 28 Lip 2006    Temat postu:

Poradnik Fajny Wink można dodać też listę beznadziejnych antywirósów które tylko spowalniają komputer, lub są bezurzyteczne.Pierwszym takim programem jest Kaspersky Anti-virus (POŻERACZ PROCESORA) Komp działa jak ślimak odradzam w 100 % !!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
krychad
Pogromca stworów



Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 285
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 4/7
Skąd: I co się ku**a gapisz?? klikam z kompa przecierz! :D

PostWysłany: Pią 13:06, 04 Sie 2006    Temat postu:

Fajny poradnik: )



PoZdRo!!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
czlowiek z wielkim pehem
Częsty bywalec



Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/7

PostWysłany: Śro 5:33, 30 Sie 2006    Temat postu:

hehhehehe ale poco ja to czytam jak dawno po hacku jestem HrmNeutral

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kuba
Łowca postów



Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 385
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 6/7
Skąd: z Flarine =]

PostWysłany: Śro 5:40, 30 Sie 2006    Temat postu:

Witam mam wielki problem Hrm
A mianowicie weszłem na stronke którą podawała Ribberia mowila cos o Ogame ze punkty jej sie dodadza itp.
Więc weszłem ale mega szybko wyszlem bo zrozumialem ze to moze byc key logger nie ma tego w historii ale troche boje sie tera zalogowac..
Wiem ze troche głupio napisane ale chyb sie doczytacie? Razz
Proszę o porady d;

@mrjabba
Ja wlasnie wiem!
Myśle ze to key loger tera nie wiem jak sie zalogowac!
Niech ktos odpisze plx


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kuba dnia Śro 7:52, 30 Sie 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mrjabba
Notoryczny miotacz postami



Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1043
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/7
Skąd: Sieniawa

PostWysłany: Śro 7:50, 30 Sie 2006    Temat postu:

Gram w Ogame, i ja jakoś nie dostałem żadnego linku, żeby mi się dodawały punkty:/. To musi być coś innego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
DavinhO
Odwiedzający



Dołączył: 26 Wrz 2006
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Pią 18:18, 29 Wrz 2006    Temat postu:

Rolnix mam pytanie jezeli mam zainstalowanego anty vir xp i do tego zainstaluje programy ktore podales czy bedzie wszystko ok ?? bo wiem ze nie ktore antywiry nie wspulzyja ze soba.muj kolega zaisnstalowal 2 antywira i musial oddac kompa do naprawy Hrm Question

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gandalff
Częsty bywalec



Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/7
Skąd: Białogard

PostWysłany: Nie 10:55, 22 Paź 2006    Temat postu:

baardzo fajny pordanik gratulacje dla niego przyda mi sie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Diabeł
Łowca postów



Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 437
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: masz takie długie wąsy Babciu??

PostWysłany: Czw 8:54, 26 Paź 2006    Temat postu:

Rolnix napisał:
@Omen...

Umiesz liczyć - licz na siebie. W części pierwszej chodzi o to, żeby mieć świadomość, że w przypadku, kiedy best friend nie wiadomo skąd wciska Ci jakiś kit, miej się na baczności... byle dzieciak z neostradą jest teraz w stanie podszyć się pod kogoś innego. Kiedy sam hakowałem, wystarczyło, że z przyciętej ósmopoziomowej postaci zagadałem do jego vipów, to niezależnie od levelu, po message'u "siema, ściągnąłem to i to, bardzo fajne, spróbuj też ty, masz link" nawet 60+ levele się nacinały.

Poza tym nie chodzi o wysłanie byle programu, tylko programu do Tibii - z czego 99% nie jest tym, na co wygląda.

Co do części trzeciej - to jest rada. I świadomość i zrozumienie, co ona oznacza, da Ci obraz tego, jakie proste jest hakowanie. To wykorzystywanie słabości nie tylko atakowanej maszyny, ale przede wszystkim słabości psychiki ofiary.

A z opisanych programów mam tylko Windowsa ;P. Nie korzystam ani z antywirusów, ani z firewalli - czuję się bezpieczny polegając na własnej wiedzy.

@Ormin

Cytat:
To nic trudnego ; ) podstawy zabezpieczeń


Skoro to nic trudnego i podstawy, to czemu mamy tyle hacków, nawet u nas?



no wiecie zawsze jakis "dzieciak" sie znajdzie co na internecie znajdzie prostego keylogera i dla jakiegos 100 lvla podsunie taki niby program do robienia ssow a potem ten koles cieszy sie z itemow potem kiedy ktos mu podsunie key logera a on nie zauwazy bedzie plakal nocami ze ktos mu hacknal postac

rolnix@
nie bede cie obwiniać ze byles jednym z tych pierdo''''' co mi hackneli 20 postaci z duzymi lvlami ale mysle ze juz bedziesz sam robil postacie i zdobywal coraz wieksze lvle

omen@
sam bylem w twoim wieku i wiem jak to jest stracic swojego kochanego chara oczywiscie kazdy powinien bronic sie przed "złodziejami kont" oni zawsze beda i zawsze byli kieedy pojawił sie internet


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lord of sorck
Pogromca stworów



Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 215
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/7

PostWysłany: Czw 12:40, 26 Paź 2006    Temat postu:

E Mam pytanie do Rolnixa Jak se juz to posciongam i poinstaluje to mozna miec dalej swego otsa zeby ludzie grali??kto wie niech odpisze plx a jak mozna inno czeba cos zrobic to napiszcie co plx

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Moro Drake
Nabijacz postów



Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 845
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 3/7
Skąd: jesteś?

PostWysłany: Sob 9:29, 28 Paź 2006    Temat postu:

Ładny poradnik dla tych co nie wiedzą jak uniknąć na 100% hacka choć tak sie nie da bo dobry hacker przełamie każdy system ^^ Razz ale takich w Tibii chyba nie ma xD i tak w ogóle część tego tekstu jest z Tibia.pl o ile sie nie myle ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sprite LeydyX
Stały bywalec



Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/7
Skąd: zwyczajnie z komputerka :D:D

PostWysłany: Czw 14:33, 16 Lis 2006    Temat postu:

Nom dobry poradniczek jak na tych niewiedzacych Very HappyVery Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bieniek Knight
Odwiedzający



Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/7
Skąd: Ełk

PostWysłany: Sob 9:54, 09 Gru 2006    Temat postu:

:)dzieki:)

[Scorpion]Nie pisz takich krótkich postów, bo może się to skończyć warnem dla ciebie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
DominikPL
Częsty bywalec



Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 6/7
Skąd: Krosnoo

PostWysłany: Pon 17:00, 11 Gru 2006    Temat postu:

FAjny pordanik napewno wilu osobą sie przyda

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Oficjalne forum www.armia.toproste.pl Strona Główna -> Poradniki i Artykuły Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Digital Dementia © 2002 Christina Richards, phpBB 2 Version by phpBB2.de
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
 
Regulamin